324 total views, 1 views today
Krótki przewodnik dla młodych dorosłych na temat zdrowia psychicznego / КОРОТКИЙ ПОСІБНИК ДЛЯ МОЛОДИХ ЛЮДЕЙ З ПИТАНЬ ПСИХІЧНОГО ЗДОРОВ’Я
Krótki przewodnik dla młodych dorosłych na temat zdrowia psychicznego Wczesna dorosłość to stresujący okres życia. Nawet w normalnych okolicznościach aż jedna na pięć młodych osób w wieku od 15 do 24 lat doświadcza znacznego cierpienia psychicznego w ciągu roku, a badania wskazują, że w czasie pandemii COVID-19 liczba ta mogła jeszcze wzrosnąć, przy czym doświadczenia depresji, lęku i samotności są nawet większe niż u dorosłych. Trudno się temu dziwić na to, jak wiele zakłóceń miało miejsce dla osób uczących się i przechodzących z edukacji do dorosłego życia.
Dlatego też Mental Health Europe (MHE) przygotowało ten krótki poradnik. Ten przewodnik jest piątą częścią serii krótkich przewodników MHE.
Plik do pobrania w wersji PDF w języku polskim i PDF w języku ukraińskim w naszych poradnikach!
Podejście biomedyczne, psychospołeczne, peer support
Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu na YouTube przygotowanego przez naszego partnera Mental Health Europe , w którym objaśnione zostało pojęcie niepełnosprawności psychospołecznej w odniesieniu do konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami (UNCRP) i zmiany paradygmatu. Zmiana ta jest bardzo istotna, gdyż wiąże się z odejściem od podejścia biomedycznego w kierunku podejścia psychospołecznego. Zmiany, której pragniemy i o którą walczymy!Zaproponowany przez nas film można obejrzeć z napisami polskimi i ukraińskimi.
https://www.youtube.com/watch?v=NCIDkMbJslA
Aby móc się odnaleźć wśród pojęć związanych ze zdrowiem psychicznym, przygotowaliśmy słowniczek.
Co zrobić, aby zadbać o wspólny dobrostan w społeczeństwie?
Co możemy zrobić żeby zadbać o nasz wspólny dobrostan w społeczeństwie? Społeczeństwie w Polsce, które stanowią polscy i ukraińscy obywatele. Tak aby nam wszystkim żyło się dobrze? Trzeba spróbować się zrozumieć nawzajem!
Jarosław Hrycak – ukraiński profesor historii, publiczny intelektualista, człowiek nowoczesności jest autorem książki „Ukraina. Wyrwać się z przeszłości”. Jest to 600-stronicowa opowieść o historii Ukrainy od chrztu kijowskiego księcia Włodzimierza w 988 roku aż do agresji Rosji na pełną skalę w 2022 roku. Napisana dla młodych Ukraińców i wszystkich młodych ludzi innych narodowości, od których zależy przyszłość Europy i Świata. Opowieść o Ukrainie rozwija się w kontekście lokalnej historii Europy i relacji z Polską, Białorusią i Rosją, ale ma również charakter globalny, sięgając po procesy polityczne i społeczne w innych zakątkach globu. Hrycak rozprawia się z dziedzictwem ukraińskiej pańszczyzny, analizuje ukraiński nacjonalizm, antysemityzm. Autor ukazuje jak Ukraina wielokrotnie była terenem eksperymentów – etnicznych, politycznych, ekonomicznych, jądrowych.
Książka ta nie jest jednak tylko i wyłącznie analizą przeszłości, gdyż badacz kieruje swój wzrok w przyszłość, stawiając pytania o szanse i sposoby modernizacji Ukrainy. Co więcej, ukazując czytelnikowi szeroki plan sprawia, że zdarzenia lokalne właściwe Ukrainie stają się częścią większej całości – globalnych procesów i modernizacji mających miejsce w różnych zakątkach świata. Książka stanowi również punkt odniesienie do tego co dzieje się u nas na naszym polskim podwórku.
Książka miała już swoją premierę na Ukrainie i cieszy się ogromną popularnością. Aktualnie w Polsce Międzynarodowe Centrum Kultury wydało polską wersję książki. Lektura ta może naprowadzić nas dzisiaj na pewne tropy ułatwiające zrozumienie Ukrainy i ich obywateli, którzy dziś tak licznie zamieszkują nasz kraj.
Polecamy Waszej uwadze bardzo ciekawy podcast Fundacji Radia TOK FM i Fundacji im. Stefana Batorego. Podcast o ww. książce, o Ukrainie i o Polsce, o perspektywie szukania nici porozumienia i zrozumienia między naszymi narodami w kontekście historii.
„Nie pozwól, by twoja przeszłość pozbawiła cię przyszłości”.
o. Andrij Zelinski, kapelan ukraińskiej piechoty morskiej
(parafraza mądrości ludowej)
Wyrażanie emocji
Wyrażanie emocji jest bardzo ważne dla zdrowia psychicznego nastolatków. Podążając za radami doktor Lisa Damour, psycholog, matki i autorki bestsellerów, przedstawiamy trzy sposobami, jakich można użyć, by pomóc swojemu nastolatkowi w trudnym momencie.
Czy wiesz czym jest PSYCHONEUROIMMUNOLOGIA?
To nauka badająca zależności między umysłem i ciałem, trwałej jedności emocji i fizjologii człowieka w procesie rozwoju przebiegającym całe życie. To dziedzina, która bada związek między psychiką (umysłem i jego treścią emocjonalną) a układem nerwowym oraz tym, jak działanie ich obu wpływa na nasz układ odpornościowy.
Dawno temu lekarze wiedzieli, że emocje mają ogromny wpływ na powstawanie chorób, jak również na proces powrotu do zdrowia. Amerykański psycholog Ross Buck pisał, że przed pojawieniem się nowoczesnej technologii medycznej i farmakologii naukowej lekarze polegali na efekcie placebo. Należało było wzbudzić w pacjencie przekonanie o jego własnej, wewnętrznej zdolności zdrowienia. Skuteczny lekarz musiał wysłuchać pacjenta, nawiązać z nim relację i zaufać intuicji. Dzisiaj zaś lekarze polegają wyłącznie na „obiektywnych” pomiarach, diagnostyce i „naukowej” terapii.
Konstrukcja emocjonalna jednostki oraz reakcja na ciągły stres mogą stanowić przyczynę wielu chorób, które medycyna leczy, nie znając jeszcze ich źródła. Rozszczepienie na dwoje tego co stanowi jedność, czyli umysł i ciało, rzutuje na przekonania dotyczące zdrowia i choroby. Świat medyczny opisuje istoty ludzkie w oderwaniu od środowiska, w którym się rozwijają, żyją, pracują, bawią, kochają i umierają. Medycyna nie przyswoiła ważnej lekcji z teorii względności Einsteina: położenie obserwatora wpływa na obserwowane zjawisko i na wyniki obserwacji.
Rola języka i zdrowie psychiczne
Podążając za słowami Mental Health Europe i w nawiązaniu do znaczenia słów w naszym życiu i ich implikacją na nasz dobrostan podejmujemy temat: Normalność i zdrowie psychiczne: Rola języka
Jak słowa wpływają na nasze postrzeganie normalności i zdrowia psychicznego? Udowodniono, że słowa, których używamy do mówienia o czymś konkretnym, wpływają na jego postrzeganie przez nas. Dr Zsofia Demjen, Elena Semino i Rose Hendricks przeprowadziły eksperyment, w którym podzieliły się historiami o ludziach chorych na raka i ludziach doświadczających depresji z dwiema różnymi grupami osób.W pierwszej grupie używali w tekście metafor związanych z „wojną”, „bitwą” i „przemocą”, podczas gdy w drugiej używali metafor związanych z „podróżą” i „podróżowaniem”.
Możesz dowiedzieć się więcej w 4 odcinku serii Podcastów MHE – Empowering Minds”: https://spotifyanchor-web.app.link/e/g2HBpt0EvBb#MentalHealthEurope#MH_UKR#HumanFoundation#FundacjaCzłowiek#pomocdlaukrainy#zdrowiePsychiczneUkraina
Po co nam język inkluzywny?
W języku odbijają się potoczne sądy o świecie, właściwe danej społeczności, kulturze i tradycji – to buduje językowy obraz świata (Bartmiński, 2001)Przez język przejawia się nasz podgląd na świat.
Według językoznawców język oddziałuje na myślenie, a w konsekwencji na zachowanie ludzi. Możemy więc (świadomie lub nie) wykluczać, szufladkować i pomijać część społeczeństwa.Może lepiej nauczyć się włączać i dawać równe szanse?
Jak używać języka inkluzywnego?
Terminologia, unikanie metafor, person-first:
languagemigrant/uchodźczyni/osoba w drodze zamiast „nielegalny imigrant”, osoba uchodźcza, migrancka, emigrancka, w drodze, w ruchu
Nie mówimy o „konflikcie w Ukrainie”, a o zdobnej napaści RosjiNie mówimy o „fali uchodźców”, a o dużej grupie osóbuciekających przed wojną
Polecamy Waszej uwadze materiał dotyczący relatywizmu językowego:https://www.youtube.com/watch?v=QqGYrw3ZZkg
Co to jest kryzys psychiczny?
Kryzys psychiczny, inaczej emocjonalny – silne, przejściowe zakłócenie równowagi psychicznej, spowodowane zagrożeniami powiązanymi z sensem życia, systemem wartości, koncepcją własnej osoby, skutkiem konfrontacji z zaskakującą sytuacją bądź wydarzeniem krytycznym (por. Helena Sęk: Społeczna psychologia kliniczna. Warszawa: PWN, 2000, s. 486–490. ISBN 83-01-10241-1)
Kryzys jest reakcją na sytuację, z którą w żaden sposób nie potrafimy sobie poradzić. To stan dezorganizacji i zamieszania, który pojawia się, gdy na drodze do realizacji ważnych, życiowych celów stają przeszkody nie do pokonania. Nieudane próby poradzenia sobie z nimi prowadzą do rozstroju psychicznego i utraty wewnętrznej równowagi. Osoba traci zdolność do racjonalnego myślenia i działania. Ma poczucie utraty kontroli nad sobą i swoim życiem. Kryzys jest zjawiskiem ograniczonym w czasie, o ile znajdzie rozwiązanie i nie przejdziew stan chronicznego stresu.
Bądźmy dla siebie wyrozumiali!
Bądźmy dla siebie wyrozumiali!
Zamiast bycia surowym dla siebie, zatrzymaj się na chwilę, weź głęboki oddech, zauważ swoje dokonania (te duże i te maleńkie) i doceń to jak wiele w życiu osiągnąłeś.Traktuj siebie z taką samą wyrozumiałością, serdecznością i szacunkiem jakimi obdarzyłbyś kogoś bliskiego.Bądź dla siebie delikatny, zaakceptuj siebie i naucz się kochać!
Basic PH
Co to jest Basic PH? Są to strategie, jakie ludzie stosują by poradzić sobie z trudną sytuacją, kryzysem, stresem, traumą i trudnymi emocjami, które im towarzyszą.
Szczegółowe strategie poznasz klikając w nasze grafiki – jak zawsze w polskiej i ukraińskiej wersji językowej.
BasicPH?
стратегії, які люди використовують, щоб впоратися зі складними ситуаціями, кризами, стресом, травмами та важкими емоціями, які їх супроводжують.
100 wskazówek, jak dbać o swoje zdrowie psychiczne
100 порад про те, як дбати про своє психічне здоров’я
100 wskazówek, jak dbać o swoje zdrowie psychiczne / 100 порад про те, як дбати про своє психічне здоров’я
Spacer na łonie natury, puzzle albo ulubiony film. Jakie masz metody na to, aby dbać o swoje zdrowie psychiczne? Zebraliśmy 100 wskazówek, które pomogą Ci dbać o swoje zdrowie. Dodasz coś od siebie?
Pliki można pobrać w postaci JPG w wersji Polskiej oraz Ukraińskiej lub w postaci PDF.
Sześć zasad dobrego samopoczucia społecznego
для доброго психічного самопочуття Шість простих правил
Sześć zasad dobrego samopoczucia społecznego
Sześć prostych rzeczy, które możesz zrobić, aby mieć lepsze samopoczucie. Dodasz coś?
Mental Health Europe: Rekomendacje polityczne. W kierunku zdrowych psychicznie społeczeństw tworzących przestrzeń do rozwoju dla każdego. / Mental Health Europe: Політичні рекомендації. На шляху до психічно здорових суспільств, які створюють простір для процвітання кожної людини
Mental Health Europe Rekomendacje polityczne:
W kierunku zdrowych psychicznie społeczeństw tworzących przestrzeń do rozwoju dla każdego
Mental Health Europe: Політичні рекомендації
На шляху до психічно здорових суспільств, які створюють простір для процвітання кожної людини
Co możesz zrobić, jeżeli rozmowy o wojnie Cię niepokoją?
Co możesz zrobić jeżeli rozmowy o wojnie Cię niepokoją?
Higiena informacji, jest jednym z najważniejszych zagadnień w dobie postępującej cyfryzacji. Jednak nadmiar informacji, może wywołać u nas i naszych bliskich niepokój, lęk.
Zapraszamy do lektury!

Jak rozmawiać z dziećmi o konfliktach zbrojnych?
Як говорити з дітьми про збройний конфлікт?
Jak rozmawiać z dziećmi o konfliktach zbrojnych?
к говорити з дітьми про збройний конфлікт?
Konflikty zbrojne to bardzo trudny temat – emocjonalny, polityczny, dla dzieci wręcz abstrakcyjny.
Przedstawiamy wskazówki, w jaki sposób rozmawiać z najmłodszymi na temat zmieniającego się świata w obliczu konfliktu zbrojnego.
Wersja w języku polskim oraz ukraińskim.
Słowniczek pojęć związanych z pracą polityczną w zakresie zdrowia psychicznego / Словник термінів, пов’язаних з політикою у сфері психічного здоров’я
Niepełnosprawność psychospołeczna, ldeinstytucjonalizacja, CRPD review, transpozycja… oraz wiele innych pojęć, których znaczenie nie do końca jest dla nas jasne.
Słowniczek pojęć związanych z pracą polityczną w zakresie zdrowia psychicznego, jest odpowiedzią na potrzeby osób, które chciałyby poznać właściwą definicję pojęć związanych z prawem, odpowiednim nazewnictwem w obszarze zdrowia psychicznego.
Powstawanie powyższych poradników zostało wsparte przez Europejski Program na rzecz Integracji i Migracji (EPIM) – wspólną inicjatywę Sieci Fundacji Europejskich (NEF). Wyłączna odpowiedzialność za projekt spoczywa na organizatorze, a treść nie musi odzwierciedlać stanowisk EPIM, NEF lub Fundacji Partnerskich EPIM.
