Podczas Europejskiej Konferencji Zdrowia Psychicznego w Krakowie wzięliśmy udział w prezentacji Fińskiego Instytutu Zdrowia i Opieki Społecznej. Zaprezentowano tam ciekawy projekt TUULI, w którym zastosowano praktyki współtworzenia i współpracy mające na celu poprawę zdrowia psychicznego i dobrostanu uchodźców i osób ubiegających się o azyl.
Projekt wykorzystywał podejścia współtworzenia i współrozwoju, angażując grupy docelowe i profesjonalistów.
W ramach projektu TUULI wyprodukowano filmy psychoedukacyjne mające na celu dostarczać uchodźcom informacji na temat zdrowia psychicznego w sposób, który zmniejsza stygmatyzację, strach i błędne przekonania. Filmy te były współtworzone przy aktywnym zaangażowaniu osób ze środowisk uchodźczych i profesjonalistów pracujących w tej dziedzinie. Proces współtworzenia zapewnił, że treści były wrażliwe kulturowo. Informacje zwrotne od uczestników były integrowane na każdym etapie, od wyboru tematu po opracowanie scenariusza i ostateczną produkcję.
Європейської конференції з психічного здоров’я
Під час Європейської конференції з психічного здоров’я у Кракові ми відвідали презентацію Фінського інституту охорони здоров’я та соціального забезпечення. На ній був представлений цікавий проект TUULI, який використовував практики співтворчості та співпраці для покращення психічного здоров’я та благополуччя біженців та шукачів притулку. Проект використовував підходи співтворчості та співрозвитку, залучаючи цільові групи та професіоналів. Проект TUULI створив психоосвітні фільми для надання інформації про психічне здоров’я біженцям у спосіб, що зменшує стигму, страх і хибні уявлення. Ці фільми були створені за активної участі людей з громад біженців та професіоналів, які працюють у цій сфері. Процес спільного створення забезпечив культурну чутливість контенту. Відгуки учасників враховувалися на кожному етапі, від вибору теми до розробки сценарію та фінального випуску.