Loading

Drodzy,
W dniach 28 sierpnia – 31 sierpnia 2024 przedstawiciele Fundacji Człowiek mieli przyjemność uczestniczyć w konferencji Otwartego Dialogu w ramach 28th. International Meeting on Dialogical and Reflective Approaches to Psychosis and Other Challenging Mental States w Londynie w SOAS University of London.

Było to spotkanie praktyków i osób zainteresowanych podejściem Otwartego Dialogu, osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego, członków ich rodzin, opiekunów oraz profesjonalistów aż z 30 krajów świata.

Był to intensywny czas wykładów, warsztatów i owocnej wymiany doświadczeń, poglądów i różnorodnych kontekstów z różnych krajów. Poznaliśmy wyniki dwóch angielskich badań związanych z podejściem Otwartego Dialogu – ODDESSI (https://www.ucl.ac.uk/pals/research/clinical-educational-and-health-psychology/research-groups/oddessi/oddessi-trial) i APOD (https://gtr.ukri.org/projects?ref=ES%2FT008245%2F1).

Otwarty Dialog wciąż się kształtuje i dostosowuje do zmieniających potrzeb i kontekstów systemów ochrony zdrowia psychicznego w różnych krajach. Począwszy od angielskiego NHS England NHS (Narodowy System Zdrowia), gdzie w wielu jednostkach podejście to jest stosowane z powodzeniem lub w Korei Południowej, gdzie w systemie psychiatrycznym łamane są prawa człowieka, ale dzięki projektowi World Health Organization (WHO) podejście to jest również wdrażane. Jednym z głównych i pełnych emocji nurtów dyskusji był udoskonalony model Otwartego Dialogu polegający na włączaniu osób z doświadczeniem kryzysów psychicznych w procesy terapeutyczne (POD – Peer Supported Open Dialogue).

Reprezentacja z Polski (Human Foundation / Fundacja Człowiek, Fundacja Wielogłosu i Fundacja Polski Instytut Otwartego Dialogu) widzi potrzebę jednoczenia sił i podejmowania starań we wdrażaniu podejścia Otwartego Dialogu w systemie opieki nad zdrowiem psychicznym w całej Polsce.

Otwarty Dialog to podejście terapeutyczne dostosowane do potrzeb, opracowane w latach 80. w zachodniej Laponii w celu poprawy opieki psychiatrycznej w ciężkich stanach psychicznych.

Od czasu jego opracowania, popularność Otwartego Dialogu stale rosła, a usługi były pilotowane w wielu krajach na całym świecie, w tym w Skandynawii, Niemczech i niektórych stanach USA
(Scandinavian Network 2011).

Otwarty Dialog obejmuje psychologicznie spójne podejście do rodziny i sieci społecznej, spójne dla zdrowia psychicznego – zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych – gdzie wszystkie zabiegi psychoterapeutyczne odbywają się w obecności systemu wsparcia pacjenta (Seikkula i in. 2003).

Celem jest rozwinięcie dialogu między pacjentem a jego systemem wsparcia jako interwencji terapeutycznej. Główne świadczenie usług koncentruje się wokół regularnych „spotkań sieciowych”
między pacjentem a jego najbliższą siecią przyjaciół, opiekunów i rodziny.

Z najbliższą siecią przyjaciół, opiekunów i rodziny oraz kilkoma członkami zespołu klinicznego. Celem jest wzmocnienie pozycji rodziny i sieci społecznej poprzez proces komunikacji dialogowej, która obejmuje równoprawne wysłuchanie wszystkich głosów i perspektyw zarówno jako środek, jak i cel leczenia sam w sobie (Seikkula i in. 2001a).

Współfinansowano ze środków Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018–2030 PROO – Priorytet 5 Wsparcie doraźne Edycja 2024.

Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego