Loading

W ramach projektu MH_UKR (Mental Health Ukraine) Fundacja Człowiek zrealizowała w okresie 2023-2024 grupy wsparcia EMPOWERment dla społeczności polskiej i ukraińskiej.

Grupy wsparcia EMPOWERment były wyjątkowymi spotkaniami, których celem była wymiana doświadczeń i wzajemne wsparcie. Grupy wsparcia działały w oparciu o tzw. otwarty dialog i ideę wsparcia rówieśniczego. Podczas spotkań, poprzez tematy proponowane przez facylitatora, np. czym dla każdego z nas jest zaufanie, skupiliśmy się na wydobywaniu i wzmacnianiu indywidualnych zasobów uczestników. Uczyliśmy również, jak działa wsparcie rówieśnicze, abyśmy otrzymywali emocjonalną pomoc od uczestników, ale także – jak wykorzystać własne doświadczenia do wspierania i wzmacniania innych. Zastosowany w projekcie empowermentowy model pracy wspierającej zdrowie psychiczne kładł nacisk na współpracę w grupie, ale także na znaczenie poczucia samokontroli nad emocjami. W ten sposób ważne było dążenie do autonomii każdego uczestnika w zakresie jego własnego zdrowia psychicznego.

Grupy wsparcia EMPOWERment łączyły społeczność polską i ukraińską. Przy wsparciu facylitatora na spotkaniach stworzono przestrzeń do dzielenia się własnymi doświadczeniami, radami, jak przetrwać trudne chwile, dawania wsparcia innym i otrzymywania wsparcia od innych. Dało to uczestnikom możliwość poznania się, polubienia i nawiązania trwałych relacji bez względu na pochodzenie czy pozycję społeczną.

Udział w projekcie:

5 grup wsparcia EMPOWERment – 81 uczestników polskich i ukraińskich

Grupa studentów Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

Grupa dorosłych skupionych wokół Galerii MOBO

Grupa pacjentów oddziału dziennego Szpitala Klinicznego im. dr J. Babińskiego

Grupa uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Niepołomicach

Grupa uczniów Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Skale

 

Owocem naszych działań w ramach grup wsparcia EMPOWERment było oprócz wzmocnienia uczestników programu stworzony model grup wsparcia EMPOWERment jako przykład dobrej praktyki.

Autor modelu: Dr Sara Bojarczuk – asystentka profesora, kierowniczka Grupy Badań Społeczno-Kulturalnych Centrum Badań nad Migracjami, Uniwersytet Warszawski

Facylitorka grup: mgr Klaudia Bułka

Trener empowerment: Mateusz Biernat

Koordynatorka projektu: Magdalena Biernat

Kliknij, aby pobrać model w języku angielskim