Jak rozmawiać z dziećmi o konfliktach zbrojnych?
W miarę eskalacji działań wojennych na Ukrainie, dzieci mogą zobaczyć i usłyszeć rzeczy o kryzysie w wiadomościach, co prowadzi do uczucia niepewności, niepokoju i strachu, które rodzice i opiekunowie muszą zająć, ostrzegają psychologowie Save the Children.
Ane Lemche, psycholog i doradca dziecięcy z Save the Children, powiedział, że dzieci na całym świecie mogą nie rozumieć w pełni, co dzieje się na Ukrainie i mogą mieć pytania dotyczące obrazów, historii i rozmów, na które są narażone.
Poprzednie badania Save the Children w takich konfliktach jak Irak i Syria ujawniły rozdzierające serce relacje dzieci przerażonych ostrzałem i atakami lotniczymi, niespokojnych o przyszłość i zrozpaczonych tym, że nie mogą chodzić do szkoły. Większość dzieci wykazywała oznaki poważnego emocjonalnego niepokoju.
„To, co dzieje się na Ukrainie, może być przerażające zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Ignorowanie lub unikanie tematu może doprowadzić do tego, że dzieci poczują się zagubione, osamotnione i bardziej przestraszone, co może wpłynąć na ich zdrowie i samopoczucie. Istotne jest, aby prowadzić otwarte i szczere rozmowy z dziećmi, aby pomóc im przetworzyć to, co się dzieje” – powiedziała pani Lemche.
Eksperci z Save the Children dzielą się pięcioma narzędziami i wskazówkami, które opiekunowie mogą wykorzystać, aby podejść do rozmowy z dziećmi:
-
ZNAJDŹ CZAS I SŁUCHAJ, KIEDY DZIECKO CHCE ROZMAWIAĆ
Daj dzieciom przestrzeń, aby powiedziały Ci, co wiedzą, jak się czują i aby zadały Ci pytania. Mogą mieć zupełnie inny obraz sytuacji niż Ty. Poświęć czas na wysłuchanie, co myślą, co widziały lub słyszały.
-
DOSTOSUJ ROZMOWĘ DO DZIECKA
Podchodząc do rozmowy z dzieckiem, pamiętaj o jego wieku. Małe dzieci mogą nie rozumieć, co oznacza konflikt lub wojna i wymagają wyjaśnień dostosowanych do ich wieku. Należy uważać, aby nie tłumaczyć nadmiernie sytuacji ani nie wchodzić w zbyt wiele szczegółów, ponieważ może to niepotrzebnie niepokoić dzieci. Młodszym dzieciom może wystarczyć zrozumienie, że czasami kraje walczą. Starsze dzieci są bardziej skłonne zrozumieć, co oznacza wojna, ale nadal mogą skorzystać z rozmowy o sytuacji. Starsze dzieci są często bardziej zaniepokojone rozmowami o wojnie, ponieważ lepiej rozumieją niebezpieczeństwa niż młodsze dzieci.
-
POTWIERDZIĆ ICH UCZUCIA
Ważne jest, aby dzieci czuły się wspierane podczas rozmowy. Nie powinny czuć się oceniane ani nie powinny lekceważyć swoich obaw. Kiedy dzieci mają szansę na otwartą i szczerą rozmowę o sprawach, które je denerwują, może to stworzyć poczucie ulgi i bezpieczeństwa.
-
ZAPEWNIĆ JE, ŻE DOROŚLI NA CAŁYM ŚWIECIE CIĘŻKO PRACUJĄ, ABY ROZWIĄZAĆ TEN PROBLEM
Przypomnij dzieciom, że to nie jest ich problem do rozwiązania. Nie powinny czuć się winne, że bawią się, spotykają z przyjaciółmi i robią rzeczy, które sprawiają im radość. Zachowaj spokój, gdy podchodzisz do rozmowy. Dzieci często kopiują odczucia swoich opiekunów – jeśli jesteś niespokojny w danej sytuacji, są szanse, że Twoje dziecko również będzie niespokojne.
-
DAJ IM PRAKTYCZNY SPOSÓB POMOCY
Wspieraj dzieci, które chcą pomagać. Dzieci, które mają możliwość pomocy osobom dotkniętym konfliktem, mogą poczuć, że są częścią rozwiązania. Dzieci mogą tworzyć zbiórki pieniędzy, wysyłać listy do lokalnych decydentów lub tworzyć rysunki wzywające do pokoju.
https://www.youtube.com/watch?v=unNY-ZJStvs
film z możliwością napisów w języku polskim i ukraińskim
#MentalHealthEurope
#MHE_UKR
#HumanFoundation
________________
Як говорити з дітьми про збройний конфлікт?
1. ЗНАЙДІТЬ ЧАС І ВИСЛУХАЙТЕ ДИТИНУ, КОЛИ ВОНА ХОЧЕ ПОГОВОРИТИ
2. АДАПТУЙТЕ РОЗМОВУ ДО ДИТИНИ
3. ПІДТВЕРДЖУЙТЕ ЇХНІ ПОЧУТТЯ
4. ЗАПЕВНІТЬ ЇХ, ЩО ДОРОСЛІ В УСЬОМУ СВІТІ НАПОЛЕГЛИВО ПРАЦЮЮТЬ НАД ВИРІШЕННЯМ ЦІЄЇ ПРОБЛЕМИ
5. ЗАПРОПОНУЙТЕ ЇМ ПРАКТИЧНИЙ СПОСІБ ДОПОМОГИ.
https://www.youtube.com/watch?
Відео з можливістю увімкнення субтитрів польською та українською мовами .