Loading

Co możemy zrobić żeby zadbać o nasz wspólny dobrostan w społeczeństwie? Społeczeństwie w Polsce, które stanowią polscy i ukraińscy obywatele. Tak aby nam wszystkim żyło się dobrze? Trzeba spróbować się zrozumieć nawzajem.

Jarosław Hrycak – ukraiński profesor historii, publiczny intelektualista, człowiek nowoczesności jest autorem książki „Ukraina. Wyrwać się z przeszłości”. Jest to 600-stronicowa opowieść o historii Ukrainy od chrztu kijowskiego księcia Włodzimierza w 988 roku aż do agresji Rosji na pełną skalę w 2022 roku. Napisana dla młodych Ukraińców i wszystkich młodych ludzi innych narodowości, od których zależy przyszłość Europy i Świata. Opowieść o Ukrainie rozwija się w kontekście lokalnej historii Europy i relacji z Polską, Białorusią i Rosją, ale ma również charakter globalny, sięgając po procesy polityczne i społeczne w innych zakątkach globu. Hrycak rozprawia się z dziedzictwem ukraińskiej pańszczyzny, analizuje ukraiński nacjonalizm, antysemityzm. Autor ukazuje jak Ukraina wielokrotnie była terenem eksperymentów – etnicznych, politycznych, ekonomicznych, jądrowych.

Książka ta nie jest jednak tylko i wyłącznie analizą przeszłości, gdyż badacz kieruje swój wzrok w przyszłość, stawiając pytania o szanse i sposoby modernizacji Ukrainy. Co więcej, ukazując czytelnikowi szeroki plan sprawia, że zdarzenia lokalne właściwe Ukrainie stają się częścią większej całości – globalnych procesów i modernizacji mających miejsce w różnych zakątkach świata. Książka stanowi również punkt odniesienie do tego co dzieje się u nas na naszym polskim podwórku.

Książka miała już swoją premierę na Ukrainie i cieszy się ogromną popularnością. Aktualnie w Polsce Międzynarodowe Centrum Kultury wydało polską wersję książki. Lektura ta może naprowadzić nas dzisiaj na pewne tropy ułatwiające zrozumienie Ukrainy i ich obywateli, którzy dziś tak licznie zamieszkują nasz kraj.

Polecamy Waszej uwadze bardzo ciekawy podcast Fundacji Radia TOK FM i Fundacji im. Stefana Batorego. Podcast o ww. książce, o Ukrainie i o Polsce, o perspektywie szukania nici porozumienia i zrozumienia między naszymi narodami w kontekście historii.

https://audycje.tokfm.pl/podcast/145027,14-Hrycaka-globalna-historia-Ukrainy-czyli-jak-wyrwac-sie-z-przeszlosci-i-modernizowac-narod

„Nie pozwól, by twoja przeszłość pozbawiła cię przyszłości”.

Andrij Zelinski, kapelan ukraińskiej piechoty morskiej

(parafraza mądrości ludowej)